تناقض شبکه‌های مجازی و زندگی در صلح!

زندگی در آرامش به معنای زندگی هماهنگ با خود، دیگران و همه موجودات حساس اطراف ما است. همه‌ی ما با توجه به اعتقادات و سبک زندگی خود احتمالاً به تعریفی از شکل و مظاهر یک زندگی مسالمت‌آمیز دست یافته‌ایم؛ زیست در صلح و آرامش مستلزم رعایت اصولی است که نمی‌توان … ادامه مطلب “تناقض شبکه‌های مجازی و زندگی در صلح!”

معرفی نسل ۴ پیام‌رسان سروش‌پلاس

اواخر تابستان ۱۳۹۹ بود که لزوم طراحی و اجرای نسل ۴ پیام‌رسان سروش‌پلاس در جلسات مدیریتی و فنی مطرح شد. از تصویب این موضوع تا به امروز بر اساس آنچه بسترهای موجود این سطح از فناوری در کشورمان ـ شامل امکانات و محدودیت‌ها ـ به ما اجازه داده، تلاش و … ادامه مطلب “معرفی نسل ۴ پیام‌رسان سروش‌پلاس”

تیم مدیریت کانال های سروش پلاس

Soroushplus Channel Management وظیفه این تیم کمک به مالکان و مدیران کانال‌ها و هم‌چنین ارائه دهندگان خدماتی هم­چون توسعه دهندگان بات برای ارائه هرچه بهتر خدمات محتوایی و غیرمحتوایی خود است. در سروش‌پلاس، در حدود یک ‌میلیون کانال ثبت‌شده و بیش از ۱۰۰ هزار کانال فعال هفتگی وجود دارد که … ادامه مطلب “تیم مدیریت کانال های سروش پلاس”

سلطه‌ی آمریکا ؛ با علوم انسانی یا مهندسی؟!

فرید زکریا[۱] ترجمه‌ی علی الماسی زند [۲] اگــر ایــن روزها آمریکایی‌ها در مــورد همه‌چیز هم‌عقیده‌اند، قطعاً نشان‌دهنده‌ی آن است که سیستم آموزش ‌و پرورش کشور را باید فوراً به‌سوی تعلیم مهارت‌های علمی مشــخص و قابل سنجشــی ســوق دهیــم. هرمــاه بــا نمــرات بــد فرزندانمــان در امتحانات ریاضی و علوم مواجه هستیم … ادامه مطلب “سلطه‌ی آمریکا ؛ با علوم انسانی یا مهندسی؟!”

« اسطوره‌ای به نام اثر هنری ارزشی »

بیش از ۴۲ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد و امروز شاید این حق را داشته باشیم که در دوران بلوغ این انقلاب در باب نتایج رویکردهای تصمیم سازان و مسئولین اظهار نظر کنیم. از اوایل دهه ۶۰ تمام رویکردها نسبت به دوره‌ی پهلوی تغییر کرد و تلاش بر این … ادامه مطلب “« اسطوره‌ای به نام اثر هنری ارزشی »”

چالش اخلاقی شبکه‌های اجتماعی

چگونه نرم‌افزارهای اجتماعی حریم خصوصی کاربران را جهت‌دهی می‌کنند؛ [البته] نه همیشه با نیت خیر! مرتضی رحیمی [دانشجوی دکتری فلسفه علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف] دکتر مصطفی تقوی [عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف] ترجمه‌ی علی الماسی زند (این متن ترجمه‌ای است از نسحه‌ی انگلیسی مقاله که پیش‌تر در … ادامه مطلب “چالش اخلاقی شبکه‌های اجتماعی”

درباره‌ی تیم پشتیبانی سروش‌پلاس

در این یادداشت به معرفی اجمالی تیم مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) یا همان پشتیبانی سروش‌پلاس خواهیم پرداخت. وظیفه‌ی اصلی این گروه پاسخگویی به کاربران سروش‌پلاس است. یعنی هر جا که سؤال و اشکالی مطرح شود پشتیبانی پاسخگو خواهد بود؛ بسترهایی چون اپلیکیشن سروش‌پلاس، کافه بازار، اینستاگرام یا سؤالاتی که … ادامه مطلب “درباره‌ی تیم پشتیبانی سروش‌پلاس”

نقدی در باب فمینیسم

روز جهانی زنان که صبغه‌ای سیاسی دارد، اولین بار در سال ۱۹۰۹ میلادی به‌عنوان رویدادی سوسیالیستی برگزار شد. فارغ از این‌که این رویداد در دهه‌های اخیر بیشتر وجهی رمانتیک به خود گرفته، همواره دارای محتوایی با برچسب فمینیستی و ضد تبعیض بوده است. سازمان ملل نیز از سال ۱۹۷۷ این … ادامه مطلب “نقدی در باب فمینیسم”

مهندسان سروش‌پلاس

مهندس در لغت به معنای “هندسه‌دان” است. در باب اهمیت هندسه همین بس که افلاطون بر سردر باغ آکادمی نوشته بود: «هر کس هندسه نمی‌داند وارد نشود!» فرد برای دانستن هندسه محتاج ذهنی منظم است و افلاطون اولین قدم در مسیر فلسفه یا جستجوی حقیقت را داشتن ذهنی منظم و … ادامه مطلب “مهندسان سروش‌پلاس”

اهمیت حفظ زبان مادری

ازجمله جذابیت‌های جوامع انسانی در سرتاسر جهان، رنگارنگی‌های فرهنگی است که یکی از بارزترین نمودهایش تفاوت‌های زبانی است. زبانِ یک قوم گویی عصاره‌ی تجربیات زیسته و مواجهاتِ لحظه به لحظه‌ی بخشی از جامعه‌ی انسانی طی هزاران هزار سال است که جمع شده و یکجا به شکل جوهره‌ی فرهنگ ایشان نمود … ادامه مطلب “اهمیت حفظ زبان مادری”

عدالت اجتماعی چیست؟

معمولاً تمام آنچه به عادلانه بودنِ مناسبت افراد با جامعه می‌پردازد، ذیلِ مفهوم عدالت اجتماعی[۱] تعریف می‌شوند که عبارت است از عادلانه بودن در ساحات مختلف، از نقش انسان‌ها در جامعه گرفته تا بِده بِستان و تعامل آن‌ها با هم. میزان عدالت اجتماعی را عموماً با مقایسه‌ی تفاوت‌های موجود در … ادامه مطلب “عدالت اجتماعی چیست؟”

اقتصاد مقاومتی!

واژه‌ای که دست‌کم ۵ سال است به‌صورت جدی وارد ادبیات ایرانیان شده است. اقتصاد مقاومتی بر اساس آنچه کارشناسان امر می‌گویند، یعنی توجه به تولید داخلی و درون‌زایی اقتصادی و حتی‌الامکان به کمینه رساندنِ میزان وابستگی به دیگر اقتصادها. قطعاً چنین کاری بس دشوار است و در این روزگار هیچ … ادامه مطلب “اقتصاد مقاومتی!”

نقدی بر برابری و برادری

وقتی از برادری و برابری سخن به میان می‌آید، همه ما به یاد عبارات و مفاهیم ارزشمندی در سنت ملی یا مذهبی خودمان یا دیگر فرهنگ‌ها می‌افتیم. آن بیت مشهور از سعدی را حتماً به یاد دارید: «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند *** که در آفرینش ز یک گوهرند» انسان‌ها در … ادامه مطلب “نقدی بر برابری و برادری”

آموزش آنلاین؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

روز جهانی آموزش و چالش‌های کرونا

سازمان جهانی یونسکو پنجم دی‌ماه مقارن با بیست و چهارم ژانویه را “روز جهانی آموزش” نام‌گذاری کرده است؛ ایده پردازان این سازمان معتقدند نمی‌توانیم برای مردم جهان برابری، آزادی، عدالت و از بین رفتن فقر را آرزو کنیم درحالی‌که میلیون‌ها کودک و بزرگ‌سال را بدون آموزش رها کرده باشیم. نمونه‌ی … ادامه مطلب “آموزش آنلاین؛ چالش‌ها و فرصت‌ها”

دارالفنون؛ خدمت یا خیانت

به مناسبت سالروز قتل امیرکبیر

بیستم دی‌ماه مصادف است با سالروز کشته شدن امیرکبیر به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار؛ امیرکبیر همسر عزت‌الدوله خواهر ناصرالدین‌شاه، پدرِ همسرِ مظفرالدین‌شاه قاجار و پدربزرگ ششمین پادشاه قاجار، محمدعلی‌شاه بود. او ۳۹ ماه صدراعظم ایران بود و در این دوره اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داد ازجمله:

در باب فیلم مستند “معضل اجتماعی”

924 کلمه ـ 3 دقیقه و 30 ثانیه

فیلم مستند “معضل اجتماعی” بر اساس مستندات ارائه شده توسط عده ای از نخبگان، مبدعان و مخترعان حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات برندهای بزرگ سیلیکون ولی ساخته شده است. جوانانی که سابقاً از مدیران و مسئولان بلندپایه در فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر و … بودند و به علت … ادامه مطلب “در باب فیلم مستند “معضل اجتماعی””

سیاه و سفید روزهای قطعی اینترنت

گزارش اتفاقات اخیر از درون سروش‌پلاس

روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه سال جاری، شبکه‌ی اینترنت کشور دچار یک قطعی سراسری و گسترده شد. هرچند این اختلال، در ظاهر فقط دسترسی مردم ایران به اینترنت جهانی را محدود کرد، اما شبکه ارتباطی ایرانیان که بر بستر سرویس‌های خارجی بنا شده بود را نیز قطع کرد. این شوک، سبب … ادامه مطلب “سیاه و سفید روزهای قطعی اینترنت”

پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان

قسمت سوم

در پست‌های قبلی، شش مورد از پیچیدگی‌های پیام‌رسان‌ها را مطرح کردیم. در این پست، سه مورد دیگر از این پیچیدگی‌ها را بررسی می‌کنیم: ۷- امنیت جمع شدن حجم بزرگی از اطلاعات حساس کاربران در دیتابیس‌های پیام‌رسان، شامل لیست مخاطبان، موقعیت‌های مکانی، تماس‌ها، پیام‌های ارسال و دریافت شده، عکس و … … ادامه مطلب “پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان”

تماس‌های صوتی و تصویری شگفت‌انگیز با سروش‌پلاس!

تماس صوتی و تصویری، فیچرهایی قدیمی و جدید!

چهار سال پیش و در ابتدای مسیر طراحی سروش، یک نیازسنجی انجام شد که مشخص شود نرم‌افزار سروش چه امکاناتی باید داشته باشد. بر اساس این نیازسنجی قرار شد مسیجینگ (پیام‌رسانی) و تماس صوتی، امکانات اصلی سروش باشند. خیلی از نرم‌افزارهای پیام‌رسانی که آن روزها فعال بودند (مثل وایبر و … ادامه مطلب “تماس‌های صوتی و تصویری شگفت‌انگیز با سروش‌پلاس!”

ویترین سروش‌پلاس» را بیشتر بشناسید

«ویترین» نام بخشی ویژه از پیام‌رسان سروش‌پلاس است که دسته‌بندی‌ها و امکانات مختلفی در آن جا داده شده است. وقتی سروش‌پلاس را باز می‌کنید، در قسمت پایین صفحه اصلی برنامه می‌توانید گزینه‌ی «ویترین» را انتخاب کنید و وارد بخش ویترین شوید. بلافاصله پس از باز شدن ویترین، بنرهای روزانه را … ادامه مطلب “ویترین سروش‌پلاس» را بیشتر بشناسید”

سرویس مستربات (آقای بات) را بیشتر بشناسید!

ارائه‌ی خدمات ارزش افزوده و سرویس‌های متنوع بر بستر پیام‌رسان در جذاب‌تر شدن آن، تأثیر چشمگیری دارد. از این رو سرویسی تحت عنوان بات در سروش‌پلاس توسعه داده شد تا توسعه‌دهندگان بات‌ها بتوانند خدمات متنوعی به کاربران پیام‌رسان ارائه دهند. این مهم تنها با کمک توسعه‌دهندگان صورت خواهد پذیرفت. سرویس … ادامه مطلب “سرویس مستربات (آقای بات) را بیشتر بشناسید!”

پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان

قسمت دوم

در پست قبلی در مورد پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان مقدمه‌ای گفتیم و به دو مورد «بلادرنگ بودن» و «تنوع سرویس» پرداختیم (اینجا). در این پست به ادامه موضوع خواهیم پرداخت. ۱. قابلیت اطمینان یکی از مهم‌ترین پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان قابلیت اطمینان است. در یک پیام‌رسان باید توجه داشت که تمامی پیام‌ها و … ادامه مطلب “پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان”

پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان

قسمت اول

توسعه‌ی پیام‌رسان‌ها، در روزگار ما موضوعی مهم و همه‌گیر است که حواشی گسترده‌ای هم دارد. این حواشی گسترده بیش از آنکه فنی باشد، پیرامون ابعاد اجتماعی و فرهنگی  مربوط به پیام‌رسان‌ها است. اما واقعیت آن است که تا زمانی که اطلاعات حداقلی در مورد پیچیدگی‌های فنی توسعه‌ی یک پیام‌رسان نداشته … ادامه مطلب “پیچیدگی‌های توسعه پیام‌رسان”

سروش پلاس را بیشتر بشناسید

حتما منتظرید بدانید سروش پلاس قرار است چه برگ برنده‌ای برای کاربرانش رو کند و چه فیچرهای جدیدی در سروش پلاس گنجانده شده‌اند. خب حق دارید! ما هم می‌خواهیم این سوال را دقیق پاسخ بدهیم. پیش از شروع کار برای توسعه‌ی سروش پلاس، سوال‌هایی طرح شد برای بررسی نیازهای انتظار … ادامه مطلب “سروش پلاس را بیشتر بشناسید”

سروش پلاس منتشر شد

نسل جدیدی از پیام‌رسان سروش

گفته بودیم که خبرهای خوبی در راه است. خبر خوبی که برای‌تان داشتیم، آمدن سروش‌پلاس است؛ و حالا می‌خواهیم کمی بیشتر درباره‌اش حرف بزنیم. همه می‌دانیم سرعت رشد و تغییر در دنیای تکنولوژی چقدر زیاد است. نه هرروز بلکه هر دقیقه و هر لحظه، اخبار تازه‌ای از پیشرفت‌های جدید تکنولوژیک … ادامه مطلب “سروش پلاس منتشر شد”